duminică, aprilie 20, 2008

Finala Cupei Germaniei: Bayern Munich - Borussia Dortmund 2-1 d.p. - 2008

Finala DFB Pokal s-a disputat intre Bayern Munich si Borussia Dormund. Dupa ce cu o saptamana in urma, Bayern umilise pe Borussia cu 5-0 in Bundesliga, toata lumea se astepta ca echipa din Munich sa castige fara mari probleme Cupa Germaniei.
Inceputul meciului a fost dominat de cei de la Bayern care au si reusit sa deschida scorul rapid prin Luca Toni (min. 11) si parea ca va fi o noua executie pentru Dortmund.
Insa Bayern s-a multumit sa pastreze scorul de pe tabela. A venit insa minutul 90 si M. Petric a adus egalarea pentru Dortmund trimitand meciul in prelungiri.
Luca Toni a fost iarasi salvatorul celor de la Bayern reusind sa marcheze golul pt 2-1 in min. 103, aducand Cupa Germaniei la Munich.