joi, mai 01, 2008

Champions League: Chelsea Londra - FC Liverpool 1-1, 3-2 d.p.

In returul semifinalei de Champions League dintre Chelsea Londra si Liverpool am asistat la un fotbal extraordinar. Dupa 90 de minute tabela arata ca si in tur, 1-1, astfel meciul fiind trimis in prelungiri. Golurile din timpul regulamentar au fost marcate de cei mai buni atacanti din aceasta editie, Drogba pentru Chelsea si Torres pentru Liverpool.
In prima repriza de prelungiri Drogba a fost mai intai demon si apoi inger pentru Chelsea. Mai intai a fost o faza controversata in urma careia Essien a trimis o torpila ce s-a oprit in plasa portii lui Reyna, insa tusierul a anulat golul pe motiv ca Drogba ar fi fost in off-side si ar fi deranjat vizibilitatea lui Reyna.
La faza imediat urmatoare, Ballack a scos un penalty ce a fost transformat cu siguranta de Lampard.
In ultima faza a primei reprize de prelungiri, Drogba a reusit sa marcheze al doilea go al sau in aceasta partida, asigurand biletele pentru finala de la Moscova.
In cea de-a doua repriza de prelungiri, Liverpool a incercat, dar nu a reusit sa puna presiune prea mare la poarta aparata de Cech. O greseala mare a portarului lui Chelsea si golul marcat de Babel parea sa readuca speranta in tabara celor de la Liverpool. Meciul incepea sa semene cu sfertul Getafe - Bayern, insa Liverpool nu a avut un Toni care sa le aduca o calificare in extremis.
Astfel, Chelsea a obtinut pentru prima oara accesul in finala Champions League.