vineri, mai 02, 2008

UEFA Cup: AC Fiorentina - Glasgow Rangers 0-0 (4-2 dupa penalty-uri)

Daca intrebai inaintea disputarii semifinalelor, 'Care va fi finala?', majoritatea oamenilor ti-ar fi spus Bayern - Fiorentina. Insa, fotbalul ne-a oferit o zi plina de surprize.
Dupa ce Zenit a spulberat-o pe Bayern cu 4-0, Fiorentina a fost si ea eliminata din competitie de Rangers. Dupa 180 de minute fara gol + inca 30 de prelungiri, s-a ajuns la loteria penalty-urilor. Si aici Fiorentina pornea favorita tinand cont de terenul propriu, experienta jucatorilor si, mai ales, a portarul Frey.
Meciul, in sine, a fost unul destul de plictisitor, cu o echipa Fiorentina care a atacat fara sa riste si un Rangers ce s-a aparat cu toate liniile. Vorba comentatorului, 'Rangers nu a jucat nimic 180 de minute plus cele 30 de prelungiri, dar va juca in finala'.
La penalty-uri se parea ca se va face dreptate, dupa ce Barry Ferguson a ratat primul penalty pentru Glasgow sau, mai bine spus, Frey a aparat penaty-ul. Insa, Mutu nu va merge la Manchester cu Fiorentina, din cauza ratarilor lui Liverani si Vieri, ratari ce au facut din Glasgow Rangers, a doua echipa finalista.