joi, mai 01, 2008

UEFA Cup: Zenit St. Petersburg - Bayern Munich 4-0; 01.05.2008

Cine se astepta la inceputul sezonului ca Zenit St. Petersburg sa ajunga in finala Cupei UEFA? Cred ca nici cel mai infocat suporter al rusilor nu se astepta la o asemenea performanta, tinand cont de ce echipe a elimat Zenit in parcursul catre finala.
Am ramas impresionat in aceasta seara de forta echipei rusesti care a umilit pur si simplu viitoarea campioana a Germaniei.
Zenit a intrat in Cupa UEFA, in turul II preliminar, acolo unde a eliminat echipa slovaca FC Vion Zlate Moravce dupa o dubla victorie 2-0, in deplasare si 3-0, acasa. In primul tur al Cupei UEFA a eliminat, proaspata campioana a Belgiei, Standard Liege, dupa o victorie in Rusia, 3-0, si un egal la Liege, 1-1.
Calficata in grupe, Zenit s-a calificat de pe locul 3, cu doar 5 pct obtinute intr-o grupa extrem de grea, alaturi de AZ Alkmaar, Everton FC, Larisa si Nuremberg. Rusii au facut doua egaluri pe teren propriu, 1-1, cu Alkmaar, si 2-2 cu Nuremberg, o victorie la Larisa, 3-2, si o infrangere in Anglia, 1-0 cu Everton.
Calificata de pe locul 3, Zenit a intalnit in urmatoarea faza, 1/16, pe echipa ce va juca cu siguranta in sezonul viitor in Champions League, Villarreal CF. Zenit i-a eliminat pe spanioli datorita golului marcat in deplasare. In tur, Zenit a castigat in Rusia cu 1-0, iar in retur a fost invinsa cu 2-1.
In faza optimilor, Zenit a dat piept cu Olympique Marseille, echipa ce venea din Champions League si eliminase pe Spartak Moscova. Dupa ce in tur Marseille a castigat cu 3-1, se parea ca francezii sunt nasii rusilor. Insa, Zenit si-a demonstrat forta de pe teren propriu si a invins cu 2-0, mergand astfel in sferturi.
In sferturi, Zenit avea sa intalneasca una dintre cele mai ofensive echipe din Germania, Bayer Leverkusen. Insa rusii si-au adjudecat locul in semifinale dupa ce au reusit un meci senzational la Leverkusen, 4-1. In retur, Zenit nu a fortat, permitand nemtilor sa obtina o victorie cu 1-0, insuficienta pentru a pune probleme in privinta calificarii.
In semifinale, Zenit intalnea o alta echipa germana, de aceasta data cea mai titrata echipa din competitie, Bayern Munich.
Turul din Germania a adus o prima surpriza tinand cont ca Zenit a plecat neinvinsa, chiar a si reusit sa marcheze, scor 1-1.
Ce a urmat in retur? Toata lumea se astepta ca Bayern sa domine jocul si sa se califice, insa jucatorii de la Zenit, au fost cu cateva clase peste Bayern si au umilit echipa germana cu 4-0!!! Cu siguranta, Kahn, care se va retrage la finele sezonului, nu a mai primit atatea goluri de mult timp. Rusii au dominat meciul de la un cap la altul, si au reusit sa fie pragmatici marcand aproape la fiecare actiune la poarta.
P. Pogrebnyak a reusit sa deschida scorul rapid in minutul 4, iar K. Zyrianov l-a majorat in min. 39. Bayern avea nevoie sa marcheze, insa V. Fayzulin, min. 53 si, din nou, P. Pogrebnyak min. 73, au dus scorul la 4-0!!!
Astfel, Zenit a obtinut o calificare istorica in finala de la Manchester, insa a suferit o mare pierdere, P. Pogrebnyak fiind suspendat dupa ce a primit un cartonas galben in minutul 77.